Здравейте,
На 31.10.2016г. управлявах л.а. по булевард с със 73 км/ч, като в района на бензиностанция, съм бил заснет с автоматизирано техническо средство, което е установило че превишавам разрешената максимална скорост от 50км. Беше ми издаден електронен фиш, с който ми беше наложена на основание чл.182 ал.1, т.3 от ЗДвП глоба от 100лв., за превишение от 23км/ч. Тези твърдения са изцяло неправилни.
Мисля да пиша възръжение, Вашето мнение?
Благодаря
Електронният фиш, макар и да има правни последици на издадено наказателно постановление, не съответства по форма, съдържание, реквизити и процедура за издаване нито на акт за установяване на административно нарушение, нито на наказателно постановление. В този смисъл се посочва, че е достатъчно фишът да има съдържанието, посочено в закона – място на извършване на нарушението, дата, час, МПС, собственик, описанието на нарушението, нарушената разпоредба, размер на глобата, начин на плащане, срок за обжалване.
ВАЖНО е да се знае, че установяването и заснемането на нарушение, могат да се осъществят само със стационарно техническо средство, което е предварително обозначено и функционира автоматизирано в отсъствие на контролен орган. В случай, че нарушението, за което е санкциониран нарушителя, е установено с мобилно техническо средство, то наказващият орган е издал незаконосъобразен акт, който е редно да се оспори.
Стандартната процедура за установяване и наказване на административно нарушение и процедурата чрез издаване на електронен фиш се състои в това, че за разлика от класическото производство, при което с издаденото наказателно постановление се санкционира нарушителят, при електронния фиш санкцията е насочена срещу собственика на заснетото МПС, респективно срещу посочено от него лице.
Електронният фиш е своеобразен властнически акт с установителни и санкционни функции. Той се приравнява едновременно към АУАН и НП, но само по отношение на правното му действие , не и по форма, съдържание, реквизити и процедура по издаване. От това следва, че изискванията за форма, съдържание, реквизити и ред за издаване на АУАН и НП, сравнително подробно регламентирани в ЗАНН, са неприложими по отношение на електронния фиш.
При нарушение, установено и заснето с автоматизирано техническо средство или система, в отсъствието на контролен орган и на нарушител се издава електронен фиш за налагане на глоба в размер, определен за съответното нарушение. Електронният фиш съдържа данни за: териториалната структура на Министерството на вътрешните работи, на чиято територия е установено нарушението, мястото, датата, точния час на извършване на нарушението, регистрационния номер на моторното превозно средство, собственика, на когото е регистрирано превозното средство, описание на нарушението, нарушените разпоредби, размера на глобата, срока, сметката или мястото на доброволното й заплащане. Образецът на електронния фиш се утвърждава от министъра на вътрешните работи.
Жалбата срещу електронния фиш се подава в 14-дневен срок от получаването му, а когато е направено възражение в 7-дневен срок, в 14-дневен срок от съобщаването на отказа за анулиране на фиша.
При плащане на глобата, наложена с електронен фиш, когато се обжалва се дължи 70 на сто от нейния размер.
Влезлият в сила електронен фиш се смята за влязло в сила наказателно постановление.
Изготвените с технически средства или системи, заснемащи или записващи датата, точния час на нарушението и регистрационния номер на моторното превозно средство, снимки, видеозаписи и разпечатки са веществени доказателствени средства в административнонаказателния процес.
При връчване на наказателното постановление водачът задължително представя валидно свидетелство за управление на моторно превозно средство.